W jaki sposób banki weryfikują klientów w bazach dłużników?

Opublikowane: 2019-02-11 12:15:26

Nie od dziś wiadomo, że w momencie ubiegania się o pożyczkę w banku lub innej instytucji finansowej nasza historia kredytowa i inne aspekty naszej zdolności kredytowej są prześwietlane w celu weryfikacji wiarygodności, ale również wypłacalności. Gdzie i w jaki sposób jesteśmy zweryfikowani? Czy biorąc kredyt można obejść sprawdzania baz? Sprawdź już teraz!

Wpisy w bazach dłużników

        Czym są bazy dłużników? Otóż, są to bazy, w których kredytodawca może zweryfikować wypłacalność klienta. Nie zawsze dotyczy to braku spłaty pożyczki, kredytu czy też raty za telewizor. Niektóre bazy zbierają również informację o nieopłaconych mandatach lub zaległych rachunkach abonamentowych za telefon bądź internet czy prąd. Do bazy dłużników może wpisać nas więc każdy wierzyciel, z którym zawarliśmy w przeszłości umowę, a jej warunków nie dotrzymaliśmy. W Polsce obecnie istnieje 4 największych baz weryfikuje zdolność kredytową, należą do nich:

·         BIK (Biuro Informacji Kredytowej),

·         BIG (Biuro Informacji Gospodarczej),

·         KRD (Krajowy Rejestr Dłużników),

·         ERIF ( ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A).

Jeśli takich zaległości w tych instytucjach nie ma, to jest to dla banku wiadomość, że ryzyko kredytowania takiego klienta jest mniejsze, więc można mu zaproponować nawet niższe oprocentowanie. Klient, który ma zaległości, może mieć problemy z uzyskaniem nowego kredytu. Jeśli wpisy w wymienionych firmach przekroczyły 60 dni od momentu upływu terminu spłaty zobowiązania, wówczas bank nie udzieli nam pomocy.

W wielu przypadkach warto więc sprawdzać swoją zdolność kredytową, czy znajdujemy się w wymienionych firmach czy też nie, w prosty sposób. Wiele firm oferuje możliwość weryfikacji czy znajdujemy się w ich bazach danych poprzez wypełnienie formularza na ich stronie internetowej. Wówczas mamy pewność czy bank udzieli nam zapomogi czy też jej odmówi.

Weryfikacja finansów

Oprócz sprawdzenia wiarygodności pod względem wypłacalności kredytobiorcy przez wymienione wcześniej bazy dłużników istnieje również szereg zaświadczeń, które również potwierdzają zdolność kredytową. Im więcej zaświadczeń potwierdzających rzetelność osoby ubiegającej się o kredyt bank otrzyma, tym bardziej jest skłonny pożyczyć wnioskowaną kwotę.

Często bank wymaga zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy, potwierdzenia zatrudnienia czy też informacji o dochodach z urzędu skarbowego. Wyjątkiem od tej reguły jest posiadanie konta w banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt. W takim przypadku bank posiada już tego rodzaju zaświadczenia.

Portale Społecznościowe

W dobie internetu i szeroko rozwiniętych mediów masowych nie powinien nas dziwić kolejny sposób jaki instytucje finansowe wykorzystują aby sprawdzić czy jesteśmy wiarygodnym płatnikiem.

Portale społecznościowe - Facebook, Twitter czy Instagram to kopalnia wiedzy dotycząca posiadanych członków rodziny, majątku lub predyspozycji do spłaty rat kredytów. Jest to nieoficjalne źródło informacji, jednak przeprowadzony, tzw. "wywiad środowiskowy" stanowi podkładkę dla pożyczkodawcy w momencie braku wypłacalności klienta.

Czy wnioskując o pożyczkę można ominąć weryfikację?

Podczas ubiegania się o kredyt w banku nie można uniknąć weryfikacji wiarygodności. Banki zabezpieczają się przed niewypłacalnymi klientami po to aby sprawiedliwi użytkownicy nie cierpieli z powodu innych osób.

Jeśli jednak potrzebujesz nagłego zastrzyku gotówki istnieje wiele instytucji pozabankowych, które nie potrzebują weryfikacji. W takich przypadkach najważniejszym warunkiem jest trafić na najbardziej korzystne oprocentowanie. Pomocne w takich momentach są internetowe porównywarki pożyczek, np. www.automatkredytowy.pl, dzięki którym znajdziesz najbardziej oszczędne rozwiązanie dla twojego portfela.

 

 

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268