Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Opublikowane: 2018-10-29 12:33:11

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest przedsiębiorstwem, którego zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz pozabankowych firm pożyczkowych.  Przechowywane są tam informacje na temat wszystkich zaciągniętych zobowiązań aż do momentu ich spłaty. Największe szanse na otrzymanie kredytu bądź pożyczki mają osoby, które wcześniej terminowo spłacały należności. Co ważne, na listę BIK trafiają również osoby będące poręczycielami innych kredytobiorców.

Zanim firma pożyczkowa lub bank zdecyduje się pożyczyć nam pieniądze sprawdza naszą zdolność kredytową w rejestrach takich jak: BIK, KRD, ERIF. Jest to obowiązek prawny każdej tego typu instytucji. Taka kontrola pozwala dowiedzieć się pożyczkodawcom czy kiedykolwiek spłacaliśmy kredyt bądź pożyczkę i czy nasze spłaty były terminowe. Największą bazą danych na temat naszej zdolności kredytowej posiada BIK. Jeżeli  otrzymaliśmy negatywny wpis do rejestru w przyszłości może nam to utrudnić otrzymanie dodatkowej gotówki. BIK może przetwarzać nasze dane przez 5 lat od dnia spłaty zobowiązania, jeśli spóźnienia w spłatach należności przekroczyły 60 dni.

Dostęp do informacji zawartych w Biurze Informacji Kredytowej mają jedynie banki oraz instytucje współpracujące z rejestrem, ale każda osoba raz na pół roku bezpłatnie (lub częściej- wtedy za dodatkową opłatą) może uzyskać indywidualny raport na temat swojej zdolności kredytowej. Jest to przydatne, kiedy mamy zamiar starać się o dodatkową gotówkę, a nie do końca wiemy lub nie pamiętamy, jak wyglądały nasze spłaty należności w poprzednich latach. Należy podkreślić, że weryfikacja profilu kredytowego możliwa jest wyłącznie online.  Aby otrzymać raport należy zarejestrować się na stronie www.bik.pl. Aby Biuro Informacji Kredytowej miało pewność, iż konto rzeczywiście należy do osoby, której dane zostały podane należy wysłać skan swojego dowodu osobistego. Trzeba również podać numer konta, z którego zostanie wykonany przelew weryfikacyjny w wysokości 1 zł. Konto musi należeć do osoby, która taki formularz wypełniła. Jeżeli BIK pozytywnie zweryfikuje nasze dane, SMSem zostanie przekazany nam kod weryfikacyjny, który musimy podać w Panelu Użytkownika. Istnieją jeszcze dwa sposoby na zweryfikowanie naszej tożsamości, a mianowicie można podpisać formularz za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Kiedy BIK potwierdzi autentyczność podpisu, otrzymamy kod weryfikacyjny, który musimy umieścić w Panelu Użytkownika. Korzystając z trzeciego sposobu po wypełnieniu formularza na podany w nim adres otrzymamy list polecony z kodem nr 1. Kod ten  musimy wpisać w Panelu Użytkownika. Jeśli będzie on prawidłowy SMSem otrzymamy kolejny kod, który również należy tam umieścić. Po prawidłowym wykonaniu tych czynności mamy dostęp do indywidualnego raportu na temat naszej zdolności kredytowej.

Warto posiadać konto w BIK, ponieważ można na bieżąco sprawdzać stan zobowiązań finansowych, uchronić się przed wyłudzeniem pożyczki lub nieświadomym zadłużeniem, a co najważniejsze- można samemu ocenić swoje szanse na otrzymanie kredytu bądź pożyczki.

 

 

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268