6 błędów, które popełniasz przy oszczędzaniu

Opublikowane: 2019-07-15 14:41:46

Każdy człowiek chce posiadać oszczędności, pieniądze na marzenia, czy gotówkę na „czarną godzinę”, dzięki której będziemy pewniejsi finansowo i w razie potrzeby mamy możliwość sięgnięcia po nią.  Nie musimy wtedy doszukiwać się pomocy w bankach, czy instytucjach pozabankowych, które często wymagają od nas sporej dokumentacji, oraz weryfikują one bazy dłużników. Oszczędzanie pieniędzy, jak się jednak okazuje nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Zanim podejmiemy decyzję o naszych oszczędnościach, zastanawiamy się, gdzie lokować pieniądze - w banku na koncie oszczędnościowym lub lokacie, czy w tzw. "domowej skarpecie". Jakie błędy popełniamy najczęściej? Czemu oszczędzanie jest takie trudne ?

1. Brak celu oszczędności

Brak celu, to jeden z wielu najczęstszych błędów, jakie popełniamy podejmując się oszczędzania. Dlaczego? Oszczędzanie „byle oszczędzać” często prowadzi do skąpstwa, do odmawiania wszystkiego sobie i innym, przez co często zrażamy do siebie ludzi. Plan jest bardzo ważny, kiedy wiemy, na co chcemy oszczędzać, stawiamy sobie cel,  kiedy chcemy go zrealizować i wiemy, ile pieniędzy potrzebujemy, żeby ten cel osiągnąć. Przez to potrafimy sobie określić miesięczną kwotę, którą będziemy odkładać. Cele mogą być różne - może to być wymarzony samochód, inwestycja w nieruchomość, emerytura, studia dla dziecka, wymarzone wakacje itd. Ważne, aby ten cel mieć, a wtedy jesteśmy już bliżej sukcesu.

2. Oszczędzanie to gra zespołowa

Kiedy obierzemy już cel oszczędzania, osiągamy już jeden sukces, ale warto pamiętać, aby ten cel był wspólny. Nasza rodzina w tych marzeniach ma również coś do powiedzenia a tym bardziej współmałżonek, który również do tych marzeń będzie dokładał swoja "cegiełkę". Statystycznie, pieniądze to drugi powód, który doprowadza polskie małżeństwa  do rozwodu - zaraz po zdradzie partnera - dlatego warto ten cel obrać razem. Bez zgodnej współpracy o skutecznym oszczędzaniu można zapomnieć.

3. Nie bądź „dusigroszem”

Oszczędzanie na każdym kroku jest niezdrowe. Nie ma znaczenia, czy obsesyjnie będziemy gasić światło „oszczędzając” na prądzie, odmawiać sobie wyjścia ze znajomymi na kawę na mieście. Na oszczędzanie musi być nas stać, to znaczy że warto przeliczyć budżet domowy tak, aby starczało nam na podstawowe opłaty, potrzeby czy małe przyjemności. Ważna jest systematyczność a nie ilość. Oszczędzania nie powinniśmy odczuwać na potrzebach codziennych i nie powinniśmy odmawiać sobie ulubionej kawy w kawiarni na mieście.

4. Szanuj swój czas, nie popadaj w paranoję

"-Dzisiaj kupiłam mięso na promocji w bardzo niskiej cenie !

-Fantastycznie! Gdzie?

-W markecie na drugim końcu miasta."

Jest to przykład braku myślenia o swoim czasie i jest to oszczędność bez korzyści, bo niestety nie da się tego inaczej nazwać jadąc do marketu na koniec miasta. Tracimy czas, ale i pieniądze, bo jeśli mięso na drugim końcu jest tańsze, niż w sklepie obok domu to dochodzą nam koszty dojazdu (chcąc zaoszczędzić 5 zł na mięsie tracimy właśnie to 5 zł na paliwo) a także tracimy cenny czas na dojazd, który możemy poświęcić rodzinie lub sobie.

5. Nigdy nie oszczędzaj na zdrowiu !

Nie ma dla nas lepszej inwestycji, niż inwestycja w siebie i przede wszystkim we własne zdrowie. Problemy zdrowotne to spory wydatek na: leki, które nie są tanie, rehabilitację a przede wszystkim prywatne wizyty lekarskie, do których często jesteśmy zmuszeni. Nie warto rezygnować na przykład z wizyty u dentysty, ponieważ bagatelizowanie drobnego bólu możne nas później słono kosztować. Tyczy się to również rzeczy, które nam to zdrowie zabierają np. krzesełko do biurka - jeśli jesteśmy zmuszeni pracować przy komputerze to warto zainwestować w krzesło, które jest wyprofilowane tak, aby później nasz kręgosłup na tym nie cierpiał .

6.Nie myl oszczędzania z inwestycją

Oszczędzanie to odkładanie pieniędzy na wyznaczony cel bądź „na później” - przy oszczędzaniu nie liczymy na wielkie zyski. Inwestowanie to próba zasilenia naszych pieniędzy tak, aby one same „zarabiały”.

Najważniejsze są – cel, wspólne działanie i racjonalne dysponowanie pieniędzmi. Każdy z nas popełnia błędy w oszczędzaniu, ale ważne jest to, aby obrać plan tak, by oszczędzanie nie wzięło góry nad naszym życiem.

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268