Konto oszczędnościowe czy lokata?

Opublikowane: 2018-10-22 12:35:49

Konto oszczędnościowe, lokata - to pojęcia, którymi raklamy bombardują nas na każdym kroku. Co wybrać, jakie są różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami, a co najważniejsze, co się bardziej opłaca? Postaramy się odpowiedzieć, na te najważniejsze pytania.

Konto oszczędnościowe, co i jak?

Na początek powinniśmy zaznajomić się z pojęciem czym jest konto oszczędnościowe. Otóż w dzisiejszych czasach to jeden z  podstawowych bonusów oferowanych przez banki, jako dodatek do zwykłego konta osobistego. Idea konta oszczędnościowego opiera się właśnie na oszczędnościach, pozwala zarobić na odsetkach. 

Jest to standardowy rachunek bankowy, na który wpłacamy określoną sumę pieniędzy, którą, co ważne, możemy powiększyć lub pomniejszyć o interesującą nas kwotę w każdym możliwym momencie. Każda wpłacona złotówka zarabia na siebie, dzięki czemu wpłacając nawet małą sumę pieniędzy możemy obserwować, jak nasz kapitał wzrata.

Lokata, czym jest oraz jak dzięki niej oszczędzamy?

Lokata to obecnie jeden z najbardziej popularnych sposobów na pomnożenie pieniędzy. Jej działanie jest bardzo proste. Mianowicie, bank w momencie przyjęcia depozytu w postaci naszych oszczędności, zobowiązuje się do wypłacenia, po okresie trwania zobowiązania, powierzonego mu kapitału wraz z powstałymi odsetkami. To właśnie odsetki są zyskiem z lokaty.

Wyróżniamy kilka rodzajów lokat:

· lokata terminowa (standardowa),

· lokata jednodniowa,

· lokata rentierska,

· lokata strukturyzowana,

· lokata walutowa,

· lokata overnight,

· lokata progresywna.

Lokata terminowa, to najbardziej powszechna forma lokat - klient powierza bankowi określoną kwotę pieniędzy, na określony czas ( zazwyczaj od 1 miesiąca do kilku lat). Lokata jednodniowa - jak sama nazwa wskazuje, depozyt przyjmowany jest na jeden dzień, zazwyczaj do godziny 21 danego dnia. Zwrot klient otrazymuje już kolejnego dnia rano ok, godziny 9. Jednodniowe lokaty obecnie oferuje tylko kilka banków, z powodu braku zapotrzebowania na tego typu inwestycje. Lokata reinternerska to z kolei rozwiązanie dla osób dysponujących dużym kapitałem, którzy podpisują umowę lokaty na minimum rok. W tym rozwiązaniu odsetki nie są zwracane wraz z kapitałem po upływie ustalonego terminu, lecz są wypłacane w stałych odstępach czasu na rachunek klienta.  Lokata strukturyzowana to kolejna długoterminowa forma depozytu, polegająca tym razem na lokowaniu oszczędności w dwóch sektorach: bezpiecznym i ryzykownym.  Część bezpieczna to np. obligacje skarbowe, natomiast instrumenty o podwyższonym ryzyku to chociażby kursy walut czy inwestycje giełdowe. Lokata walutowa, jak nazwa wskazuje, odnosi się do walutowania, tzn. środki lokowane są w obcej walucie. Jest to jedna z najbardziej ryzykownych form deponowania lokat, z tego względu iż kursy walut często ulegają dużym wahaniom. Lokata overnight polega na tym samym co jednodniowa. Ta forma często dedykowana jest osobom prowadzącym własne działalności. Natomiast lokata progresywna to terminowe zobowiązanie, w którym oprocentowanie zwiększa się wraz z upływem kolejnych okresów trwania depozytu. Przykład? Pierwszy miesiąc może wynosić 2,3%, trzeci miesiąc - 3%, a dwunasty 5,8% w skali roku. Zaletą tej lokaty jest możliwość wypłacenia oszczędności wraz z odsetkami, po każdym zakończonym okresie.

Konto oszczędnościowe VS lokata

Zarówno konto oszczędnościowe jak i lokata mają wiele wad i zalet. Konto oszczędnościowe może się pochwalić swoim największym atutem jakim jest możliwość wypłacenia depozytu bez konsekwencji utraty odsetek. Natomiast lokata może pochwalić się znacznie wyższym oprocentowaniem oraz mnogością wyborów inwestycyjnych. 

Największym minusem lokaty jest jak już się pewnie domyślasz brak możliwości wypłaty depozytu przed upływem terminu lokaty. Problemem konta oszczędnościowego, wbrew pozorom, może okazać się jego największa zaleta, ponieważ swoboda dostępu do gotówki, może kusić do wypłaty środków, co w przypadku lokaty jest niemożliwe bez utraty zarobionej prowizji. 

Konto oszczędnościowe z czystym sumieniem można polecić komuś kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z oszczędzaniem. Jest łatwe w prowadzeniu, środki z konta można wypłacić w każdej chwili. Lokata narzuca już pewne ramy. Jest sztywna i brak możliwości wypłaty jest bardziej stabilną propozycją. Dylemat między kontem oszczędnościowym, a lokatą każdy powinien rozstrzygnąć indywidualnie. Każda osoba pragnąca oszczędzać ma inne priorytety i to w zależności od nich stwierdza co jest wadą, a co zaletą dla danego rozwiązania.

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268