Kredyt na fotowoltaikę

Opublikowane: 2019-10-01 13:54:10

Fotowoltaika - tak bardzo popularna u naszych zachodnich i południowych sąsiadów, gdzie występują nawet ich „farmy”. Czym jest? Co nam daje i jakie korzyści płyną z korzystania z tego źródła energii?

Ostatnio na naszym blogu: Pożyczka w rodzinie

Fotowoltaika – Zielone źródło energii

Fotowoltaika to nic innego, jak odnawialne źródło energii. To panel słoneczny, którego instalacja pozwala na zamianę promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu ograniczamy emisję dwutlenku węgla, zasilamy wszystkie urządzenia elektryczne w domu, jak również ograniczamy zużycie energii elektrycznej, którą zakupujemy od zakładu energetycznego. Kolejnym ciekawym aspektem korzystania z fotowoltaiki jest możliwość zarabiania poprzez odsprzedawanie nadwyżki wyprodukowanego prądu do sieci publicznej. Z rozwiązania chętnie korzystają osoby prywatne, jak również firmy.

Należy zaznaczyć, że fotowoltaika, to nie to samo co „solar” – z którego pozyskiwane jest ciepło, a nie energia elektryczna.

Duże koszty? I gdzie tu oszczędność?

Aby osiągnąć oczekiwane zyski, niezaprzeczalnie trzeba w instalacje na początku sporo zainwestować. Fotowoltaika na ten moment jest najdroższą technologią uzyskiwania energii elektrycznej w porównaniu z pozostałymi odnawialnymi źródłami energii. Dlatego naprzeciw oczekiwaniom klientów, kilka banków zdecydowało się na kredytowanie wspomnianej inwestycji.

Program rządowy Czyste Powietrze

Najniższe oprocentowanie kredytu posiada rządowy Program Czyste Powietrze, które wynosi 2,4 %. To finansowanie w formie pożyczki. Możliwy poziom dofinansowania obejmuje wszystkie koszty - w skład których wchodzą wszystkie urządzenia, pomiary i montaż systemu. W koszty kwalifikowane można włączyć również systemy magazynowania energii do systemów off grid. Pożyczka udzielana jest na zakup zestawu mikroinstalacji fotowoltaicznej, gdzie koszt kwalifikowany instalacji za 1kWp wynosi maksymalnie 6000 zł i maksymalna kwota dofinansowania możliwa do uzyskania to 30 tys zł. Taka kwota pozwoli na zakup zestawu o mocy około 5-6 kW.

BOŚ Bank

Bank posiada najwyższą ofertę kredytowania. Można w nim uzyskać do 75 tys. zł, co umożliwi zakup i montaż zestawu o mocy około 15-17 kW. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi 4,92%. Kredyt w banku można spłacać w 120 comiesięcznych ratach. Oferta skierowana jest do gospodarstw domowych. Oprocentowanie wynosi 3,87%.

PKO BP

W banku PKO BP można uzyskać kredyt kwocie do 50 tys. zł, który umożliwi zakup zestawu mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy około 10 kW.  Rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi 5,34 % a maksymalny okres kredytowania to 10 lat. Oprocentowanie wynosi 4,99%. Oferta skierowana głównie do gospodarstw domowych.

BGŻ BNP Paribas

W banku BGŻ BNP Paribas kwota kredytu ustalana jest indywidualnie, ponieważ oferta kierowana jest do podmiotów prowadzących lub podejmujących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Maksymalny okres kredytowania to 15 lat, a oprocentowanie również dobierane jest indywidualnie.

 

Podsumowując, jeżeli chcielibyśmy uzyskać kredyt w wysokości 30 tysięcy złotych na 10 lat, to kwota, jaką musielibyśmy finalnie spłacić, jest uzależniona od banku, w którym zdecydujemy się podpisać umowę:

BOŚ BANK – 36226,26 zł

PKO BP - 38 165,94 zł

BGŻ BNP Paribas – oferta indywidualna, po skontaktowaniu się z oddziałem.

Powyższa informacja zawiera dane orientacyjne, przykładowe i ma charakter niewiążący. Służy wyłącznie celom informacyjnym i nie stanowi oferty.

Żyjemy w czasach, w których świadomość ekologiczna obywateli stale rośnie i wiele osób chętnie korzysta z innowacyjnych rozwiązań przyjaznych środowisku, wiele z tych rozwiązań pozwala również zaoszczędzić pieniądze, poprzez obniżenie miesięcznych rachunków np. za energię elektryczną. O tym jak oszczędzać, pisaliśmy również w naszym artykule: 6 błędów, które popełniasz przy oszczędzaniu .

 

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268