Pożyczka w rodzinie

Opublikowane: 2019-09-23 10:34:07

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy to zaczynają się pojawiać w naszym domu problemy finansowe, pieniędzy nie wystarcza, aby uregulować podstawowe zobowiązania, takie jak np. rachunki. Być może wielu z nas w takiej sytuacji posiada również zaciągnięty kredyt, który również trzeba spłacać. Jesteśmy zmuszeni szybko podjąć decyzję - czy warto korzystać z szybkich pożyczek pozabankowych, by otrzymać natychmiastowy zastrzyk gotówki? Wielu z nas decyduje się jednak na pożyczkę w rodzinie.

Ostatnio na naszym blogu: Finbo - darmowa pożyczka do 5000 zł

Pożyczka od rodziny ma to do siebie, że w większości przypadków nie spotkamy się z odmową, jak miałoby to miejsce w instytucjach komercyjnych np. ze względu na brak zdolności kredytowej. Wraz z krewnym ustalimy czas spłaty, a wszelkie opóźnienia nie będą groziły wpisem do baz dłużników, czy wizytą komornika.

Dodatkowe koszty pożyczki od rodziny

Jeżeli zamierzamy pożyczyć niewielką kwotę od naszego krewnego, nie musimy zgłaszać tego do urzędu skarbowego. Nie jest również konieczne sporządzenie umowy. Maksymalna kwota pożyczki od rodziny, wolnej od podatku to 9637 zł. Warto pamiętać, że kwotę można pożyczyć tylko jeden raz w przeciągu 5 lat od jednej osoby-pożyczkodawcy.

Kiedy jednak naszym celem, jest wyższa kwota, musimy liczyć się z opodatkowaniem takiej pożyczki.

Nieopodatkowana pożyczka rodzinna 

Jak wspomniano, jeżeli kwota nie przekroczy maksymalnego progu, to nie jesteśmy zobowiązani do płacenia podatku. Ważne jest też to, abyśmy byli w pierwszej z trzech grup podatkowych, do której zaliczają się:

-rodzeństwo,

-zięciowie,

-teściowie,

-synowe,

-małżonkowie,

-zstępni,

-wstępni,

-macochy,

-ojczymowie,

-pasierbowie.

Aby uniknąć opłaty, należy zgłosić taką pożyczkę do Urzędu Skarbowego w ciągu 14 dni, poprzez druk PPC-3. Ta możliwość nie może być jednak zastosowana w przypadku pożyczek między teściami, zięciem i synową.  Warto pamiętać, że taka pożyczka powinna być udokumentowana, służyć temu może np. wydrukowanie potwierdzenia przelewu z tytułem wpłaty „pożyczka”.

Pożyczka od rodziny – jak napisać umowę?

-Datę i miejsce zawarcia umowy.

-Typ zobowiązania,

-Kwota zobowiązania (również słownie),

-Okres pożyczki,

-Wysokość oprocentowania (jeśli występuje),

-Sposób wypłaty pożyczki,

-Wysokość odsetek za opóźnienie w spłacie zobowiązania,

-Zobowiązanie pożyczkobiorcy do zapłaty podatku lub zgłoszenia pożyczki w urzędzie skarbowym.

Umowa powinna zostać przygotowana w dwóch takich samych egzemplarzach, po jednym dla obu stron, powinna zawierać podpisy. 

 

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268