Express Elixir - wady i zalety

Opublikowane: 2019-05-13 12:05:35

Przelew bankowy to bez dwóch zdań jedna z najbardziej popularnych metod płatności. Nie tyle co łatwa i przyjemna w obsłudze, ale również co najważniejsze szybka. Nikt nie lubi spóźnialskich, a już w szczególności w momencie, kiedy chodzi o pieniądze. Stąd idea przelewów gotówkowych Express Elixir, które to przekazują w momencie pieniądze z punktu A do punktu B. Jak działa ta metoda płatności, ile kosztuje i kto z niej może skorzystać? Sprawdź już teraz.

Czym jest polecenie przelewu?

Polecenie przelewu jest to jedna z form bezgotówkowego rozliczenia pieniężnego, gdzie bank na wniosek właściciela rachunku bankowego, zobowiązuje się do przelania odpowiedniej kwoty na inny rachunek w tym samym lub innym banku. Metoda ta nie bez powodu nazywa się bezgotówkową, ponieważ cały ten proces przebiega bez obrotu namacalnych pieniędzy.

Choć dyspozycja polecenia przelewu może zostać nadana w formie papierowego formularza polecenia wpłaty/przelewu, to o wiele częściej stosuje się jednak zlecenia składane drogą elektroniczną, przy użyciu bankowych systemów informatycznych. Po pierwsze, są one wygodniejsze i szybsze w użyciu, ponieważ nie płatnik nie musi odwiedzać oddziału banku. Po drugie, są one tańsze dla zleceniodawcy, ponieważ do realizacji przelewu wykorzystywane są wyłącznie zautomatyzowane systemy informatyczne.

Jak wygląda przelew Express Elixir?

Polecenie przelewu tą metodą różni się od tradycyjnej jedynie czasem wykonania. Zwykły przelew po zaksięgowaniu płatności pojawia się zwykle na koncie odbiorcy do kilku lub nawet kilkunastu godzin, natomiast Express Elixir umożliwia praktycznie bezpośredni przepływ pieniężny 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla zapominalskich, ponieważ kiedy transakcja przebiegnie natychmiastowo nie ma mowy o żadnych opóźnieniach, a co za tym idzie nasza płynność finansowa nie ucierpi.

Na terenie Europy oprócz Polski tylko jeden kraj proponuje podobny system transakcyjny i jest nim Wielka Brytania.

Aby skorzystać z tej formy płatności należy zalogować się na stronę internetową naszego banku lub skorzystać z bardzo popularnych aktualnie aplikacji mobilnych na swoim telefonie. Należy sprawdzić czy nasz bank oferuje usługę przelewu Elixir. Obecnie można śmiało stwierdzić, że mało który operator nie posiada takiej metody płatności. Kiedy już zdecydowaliśmy się na transakcje Express Elixirem wystarczy wpisać adresata i gotowe. O czym warto wiedzieć podczas korzystania z tej formy płatności?

Otóż:

•Transakcje można wykonywać jedynie w polskiej walucie,

•Limit transakcyjny jednego przelewu to 100.000 zł, każdy bank jednak samodzielnie określa granicę,

•Nie można jednoznacznie określić ceny tej usługi, ponieważ banki samodzielnie ustalają jej cenę, którą można sprawdzić w tabeli opłat i prowizji wybranej instytucji finansowej,

•Każdy bank ustala według swojej polityki godziny obsługiwania przelewów tego typu, np. w Alior Banku przerwa trwa wyłącznie 10 minut od 22.55 pierwszego dnia do kolejnego do godziny 00.05, natomiast Santander umożliwia swoim klientom dokonywanie transakcji 24/h oraz 7 dni w tygodniu,

•Kolejnym logicznym wymogiem jest uczestnictwo zarówno banku zleceniodawcy oraz banku odbiorcy w systemie Express Elixir.

Warto zaznaczyć, że podczas przelewu Express Elixir klient nie otrzyma informacji „przelew jest w trakcie realizacji”. W zamian za to wyświetli się na ekranie komputera czy telefonu informacja, że „przelew został zrealizowany”. Na tym polega elektroniczne przekazanie pieniędzy z ręki do ręki.

Czy Express Elixir jest bezpieczny?

Szybkie transakcje kojarzą nam się z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia oszustwa. Nic bardziej mylnego! W przypadku płatności Express Elixir transakcje monitorowane są przez Krajową Izbę Rozliczeniową oraz co ważne środki przekazywane są bezpośrednio do konkretnego banku z pominięciem pośredniczących firm.

 

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268