Wakacje kredytowe - co to takiego?

Opublikowane: 2019-04-19 12:28:42

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe - oznaczają przerwę w spłacie kredytu. W praktyce oznacza to, że nie będziemy musieli w czasie tych wakacji spłacać ani samej raty, ani naliczonych do niej odsetek. W momencie, kiedy mamy świadomość, że nie będziemy w stanie spłacić zobowiązania w terminie, mamy możliwość wnioskowania o tzw. wakacje kredytowe. Po upływie okresu wolnego od kredytu, w dalszym ciągu czeka nas spłata pominiętych rat.

O wakacje kredytowe mogą ubiegać się głównie klienci, którzy wcześniej nie mieli żadnych problemów w spłacie kredytu. Stosowanie wakacji kredytowych powinno odbywać się tylko w poważnych sytuacjach (utrata pracy itp.). Podstawowym warunkiem skorzystania z przerwy w płatności jest spłacenie pierwszych 12 rat kredytu. Nie wszystkie banki w swojej ofercie mają wakacje kredytowe.

Na jaki okres przyznawane są wakacje kredytowe?

Wszystko zależy od wewnętrznych procedur banku, który indywidualnie określa maksymalną liczbę miesięcy wolnych od spłaty rat oraz częstotliwość korzystania z wakacji kredytowych.

Czy wakacje kredytowe są płatne?

Wakacje kredytowe nie są darmowe i pominięte należności trzeba uregulować.W zależności od banku może być to rozwiązane na parę sposobów:

1. Wydłużenie okresu kredytowania.

2. Wzrost kwoty kolejnych rat, czyli rozłożenie odroczonej w spłacie wysokości rat kredytu proporcjonalnie na kolejne miesiące.

3. Doliczenie odroczonych rat do ostatniej raty.

4. Możliwość indywidualnych warunków wakacji kredytowych w przypadku długoletnich i wzorowych klientów banku.

Jak można skorzystać z wakacji kredytowych?

Decydując się na wakacje kredytowe musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

1. Złożenie wniosku do banku o udzielenie wakacji kredytowych – wniosek nie musi zawierać przyczyny ubiegania się o zawieszenie rat.

2. Pamiętajmy, że taki wniosek powinien być wysłany minimum z dwu tygodniowym wyprzedzeniem.

3. Informacje o zasadach i możliwościach wakacji kredytowych znajdują się w umowie kredytu lub pożyczki.

4. Skorzystać z przerwy w płatności możemy zazwyczaj raz w roku, nieliczne banki pozwalają na to częściej.

5. Niektóre banki oferujące wakacje kredytowe mają na myśli karencję, czyli odliczenie od raty jedynie części kapitałowej.

6. Wakacje kredytowe nie mają wpływu na Biuro Informacji Kredytowej, jednak bank ma obowiązek przekazać do BIK informacje o tym, że klient zdecydował się na wakacje kredytowe.

Przykłady wakacji kredytowych w poszczególnych bankach:

W PKO BP można skorzystać z wakacji kredytowych raz w roku i to jedynie na okres jednego miesiąca. Warunkiem wydania pozytywnej decyzji banku o przyznaniu wakacji kredytowych jest terminowe i regularne spłacanie zobowiązania w przeszłości. Jeżeli klient spóźnił się z płatnością, może nie otrzymać zgody na wakacje kredytowe. Klienci banku PKO nabywają prawo do skorzystania z wakacji kredytowych po upływie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia umowy kredytowej.

W mBanku nie można skorzystać z wakacji kredytowych, ale za to bank oferuje Klientom karencję.

Podsumowując:

1.Wakacje kredytowe to przerwa w spłacie zobowiązania.

2.Okres i metoda spłaty wakacji kredytowych jest zależna od instytucji oraz umowy o kredyt lub pożyczkę.

3.Wakacje kredytowe nie mają wpływu na BIK.

 

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268