Czy osoba bez pracy może otrzymać pożyczkę?

Opublikowane: 2019-01-21 13:38:19

Czy osoby, które nie mają pracy mają szanse dostać pożyczkę?

Osoby bezrobotne potrzebujące pożyczki często mają problem z jej uzyskaniem, ponieważ niewiele instytucji finansowych w swojej ofercie posiada oferty dla takich osób. Niestety osoby, które nie posiadają pracy, nie mają możliwości uzyskania kredytu w banku.

Pewnie zastanawiacie się dlaczego? 

Otóż banki bardzo dokładnie sprawdzają zdolność kredytową danego klienta. Taka poważna instytucja jak bank, nie ma możliwości udzielenia kredytu osobie, która nie ma możliwości udokumentowania swojego dochodu.

Istnieją na szczęście wyjątki. Otrzymanie pożyczki w banku jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, kiedy decydujemy się na założenie własnej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji musimy liczyć się z faktem, że bank będzie od nas wymagał, takich rzeczy jak: zabezpieczenia kredytu naszej nieruchomości lub pojazdu.

Pożyczka dla bezrobotnego, przysługuje również osobom, które nie pracują, ale za to posiadają rentę, która jest dla banku stabilnym podłożem do udzielenia pożyczki.

Gdzie osoba bez pracy może starać się o pożyczkę?

Na rynku finansowym istnieje wiele firm pozabankowych, które specjalizują się w udzielaniu pożyczek osobom, które nie posiadają pracy, mają opóźnienia w spłacie kredytów, czy nie mają udokumentowanego dochodu.

Instytucje te stosują uproszczone procedury i czasem wystarczy tylko dowód osobisty, aby klient mógł otrzymać pożyczkę. Nie wymagają żadnych wcześniejszych opłat, ani czeków in blanco. Istnieją też takie firmy pozabankowe, które nie wymagają nawet przelewu weryfikacyjnego w postaci 1 grosza. Nie oznacza to jednak, że w żaden sposób klient nie jest sprawdzany. Najczęściej firmy pozabankowe sprawdzają dostępne rejestry dłużników oraz bazę Biura Informacji Kredytowej. Niestety w związku z tym, osoba bezrobotna, która ma złą historię kredytową, może nie uzyskać pożyczki nawet w instytucji pozabankowej.

Niestety firmy pozabankowe pożyczają niewielkie kwoty, za które trzeba będzie sporo zapłacić, ze względu na wysokie prowizje, czy oprocentowanie. Musimy się również liczyć z ukrytymi kosztami – dlatego zanim zdecydujemy się na pożyczkę pozabankową powinniśmy się dokładnie zapoznać z dokumentami, umową pożyczki oraz kosztami. Warto również porównać sobie kilka ofert firm pozabankowych i wybrać dla siebie jak najlepszą. Warto wtedy skorzystać z popularnych porównywarek finansowych, czy rankingów pożyczek.

Następnym rozwiązaniem są pożyczki pod zastaw. Można zastawić na przykład dom, mieszkanie czy samochód.

Czy warto brać pożyczkę w instytucji pozabankowej?

Osoby, które nie posiadają pracy, przed podjęciem decyzji o wzięciu pożyczki powinny się porządnie zastanowić, czy będą w stanie ją potem spłacić. Nieumyślne zaciąganie długów, może spowodować pętlę zadłużenia.

 

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268