Własna firma - działalność gospodarcza, czy spółka z o.o.?

Opublikowane: 2019-07-29 09:52:11

Znalazłeś pomysł na siebie i swoje życie zawodowe? Masz pomysł na biznes, zdecydowałeś o założeniu własnej firmy. Teraz nadszedł czas na wybór formy prawnej twojego biznesu. Najczęściej spotykane to jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Różnią się one:

-kosztami rejestracji,

-zakresem odpowiedzialności za zobowiązania,

-opodatkowaniem.

To, która forma prawna będzie dla Ciebie najlepsza i najkorzystniejsza zależy od wielu czynników na przykład takich, jak i czym będziesz się zajmować, jak wygląda twoja sytuacja majątkowa, ale również rodzinna i jakich będziesz miał kontrahentów.

Formalności

Indywidualną działalność gospodarczą możesz założyć szybko i bezpłatnie, jedyne co musisz zrobić to udać się do urzędu miasta i złożyć wniosek dokonując wpisu do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga trochę więcej czynności i wypełnienia dużo więcej formalności. Na początek musimy zostać  zgłoszeni do Krajowego Rejestru Sądowego. Należy sporządzić umowę spółki u notariusza -  wiąże się to z większymi kosztami, niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest również możliwość rejestracji spółki z o.o online za pomocą strony internetowej. Jest to o wiele szybszy sposób i tańszy, ale posiada on również swoje wady. Umowa spółki zawiera tylko podstawowe elementy, które nie zawsze będą wystarczające. Przy zakładaniu spółki z.o.o jest konieczne naniesienie kapitału w minimalnej kwocie 5000 zł. Działalność gospodarczą można zarejestrować bez żadnego wkładu własnego, nie posiadając żadnych pieniędzy na start. Spółka z o.o jest oddzielnym bytem prawnym, nawet jeśli jesteś jej prezesem i właścicielem (głównym udziałowcem) nie możesz jej traktować, jak własnej działalności a każda złotówka, która wpływa do firmy bądź z niej wypływa, musi mieć podkładkę w formie faktury bądź umowy. Nie ma możliwości, aby wpłacać bądź wypłacać pieniądze z konta firmowego.

Odpowiedzialność

Prowadząc własną działalność gospodarczą, należy liczyć się z nieograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania firmy. Przedsiębiorca zakłada firmę, aby zarabiać, lecz może zdarzyć się czarny scenariusz, kiedy firma popada w długi, przedsiębiorca jest odpowiedzialny za wszystkie długi swoim majątkiem. W przypadku spółki z o.o odpowiedzialność wspólników jest ograniczona do kwoty wniesionych udziałów do firmy.

Składki ZUS

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zazwyczaj przez pierwsze dwa lata płaci preferencyjną składkę ZUS w wysokości około 500 zł, po upływie 2 lat kwota wynosi około 1200zł miesięcznie. Dla małych firm jest to duże obciążenie, ponieważ bez względu na to, czy firma przynosi zysk czy nie, opłata musi być uregulowana co miesiąc. W przypadku spółki z o.o, w której jest minimum dwóch wspólników to ani wspólnicy ani członkowie zarządu nie są objęci składkami ZUS. Możliwe jest uniknięcie składek ubezpieczeniowych, albo ograniczenie ich do niewielkiej kwoty, dlatego tez aktualnie coraz więcej osób decyduje się na założenie spółki z o.o, niż działalności gospodarczej.

Podatek dochodowy

Przy działalności gospodarczej możesz sam wybrać formę opodatkowania:

-podatek od dochodu wg skali 18 i 32 % ,

-liniowo 19% ,

-płatność ryczałtem od przychodu.

Podsumowując, jeśli nie masz dużego budżetu a będziesz sprzedawać swój towar lub sprzedawać swoje usługi osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej, to na początek warto pomyśleć o działalności gospodarczej, w której przez 2 lata składki ZUS będą w niskiej kwocie a podatek dochodowy zapłacisz dopiero jeśli będziesz mieć dochód, innych kosztów nie ponosisz na początku. Natomiast jeśli twoi potencjalni klienci chętnie kupują od spółek i zamierzasz zainwestować dużą kwotę, zaczerpnąć dużego kredytu na firmę oraz zatrudnić dużą liczbę osób warto założyć spółkę  z o.o.

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268