Jak płacić telefonem za zakupy?

Opublikowane: 2019-03-11 13:36:35

Na każdym kroku mówi się o wciąż rosnącym poziomie zaawansowania techniki oraz popularności innowacyjnych rozwiązań. Bez wątpienia Polska zalicza się do jednych z najbardziej rozwiniętych krajów pod względem płatności zbliżeniowej. Karty umożliwiające dokonywanie transakcji przy pomocy jedynie dotknięcia to nasza codzienność. Nic więc dziwnego, że coraz większy procent Polaków korzysta z płatności telefonem. Jest to ogromna wygoda, a co najważniejsze oszczędność miejsca, gdyż wychodząc z domu zabierasz ze sobą wyłącznie telefon. Co musisz wiedzieć o transakcjach telefonem i kto może z niej korzystać? Sprawdź już teraz!

Jak działają płatności zbliżeniowe telefonem?

W dzisiejszych czasach telefon może być naszym portfelem. Jak to możliwe? Płatność smartphonem to sprytne i bezpieczne rozwiązanie opierające się przede wszystkim na jednym module. Konkretnie mowa tutaj o funkcji NFC, w którą na moment obecny wyposażone jest niemal każde urządzenie w  naszej kieszeni czy torebce. NFC to technologia, dzięki której jest możliwa wymiana danych między urządzeniami na niewielką odległość około 20 centymetrów. Co jednak jest konieczne do płatności telefonem?

1.Wbudowany moduł NFC (antena NFC), umożliwiający szybkie przesyłanie danych z urządzenia do sklepowego terminala.

2.Karta SIM obsługująca wymieniony wcześniej moduł.

3.Kontakt z operatorem komórkowym, który wyrazi zgodę na zainstalowanie konkretnej aplikacji, która umożliwi nam korzystanie z płatności zbliżeniowej. 

To wszystko! Wygląda na mało skomplikowane, prawda? W dalszej części artykułu przedstawimy, jak to dokładnie wygląda.

Co jest potrzebne do płatności telefonem?

Najważniejszy jest wspomniany wcześniej telefon z obsługą NFC oraz aplikacja, dzięki której dokonujemy transakcji. I to jest bardzo ważne! Każdy telefon posiada inny system operacyjny, więc aplikacje są również odpowiednio dopasowane.  Obecnie w systemie polskiej bankowości wyróżniamy trzy sposoby wykonywania płatności: HCE, Google Pay i Apple Pay.

1. HCE -  Host Card Emulation to najstarsza metoda płatności telefonicznej oparta na systemie operacyjnym Android, wersji minimum 4.4 KitKat. Schemat jest prosty: pobieramy aplikację banku, uruchamiamy moduł NFC, zbliżamy telefon do terminala i gotowe! Jeśli twoja płatność nie przekracza 50zł nie musisz nawet podawać kodu PIN. Oto lista banków, które obsługują płatność HCE:

- Alior Bank,

- Bank Pekao,

- Eurobank,

- ING Bank Śląski,

- Millenium Bank,

- PKO BP,

- Santander Consumer Bank,

- T-Mobile Usługi Bankowe.

2. Google Pay - mobilny portfel Google. Jest to technologia oparta na podstawie opracowanej wcześniej płatności HCE. Zasada działania nie różni się prawie niczym, oprócz formy korzystania z aplikacji. Warunkiem płatności Google Pay jest podłączenie swojej własnej fizycznej karty płatniczej do aplikacji. O tyle o ile aplikacja jest darmowa to transakcje dokonywane kartą mogą być objęte dodatkowymi opłatami w zależności od posiadanej umowy z bankiem.

3. Apple Pay to najnowsze dziecko płatności telefonem na terenie Polski, ponieważ swój debiut miało zaledwie niecały rok temu 19.06.18. Zasada działania jest dokładnie taka sama jak w przypadku płatności dzięki drugiemu gigantowi czyli Google. Do aplikacji Wallet podpinamy naszą kartę płatniczą i korzystamy. Co ciekawe płacić możemy oczywiście iPhonem, ale również iPadem, MacBookiem czy Apple Watch'em.

Blik! I robisz co chcesz!

Alternatywnym rozwiązaniem dla osób nie posiadających modułu NFC w swoim telefonie jest opcja jaką proponuje nam BLIK. Na pewno każdy klient posiadający konto bankowe otarł się o tą nazwę. To obecnie najprostsza forma wykonywania przelewów, ale również mobilnej płatności w sklepowym terminalu. Wystarczy zalogować się w aplikacji swojego banku i wygenerować kod BLIK, który wpisujemy do terminala. Następnie na naszym smartfonie akceptujemy transakcję i to wszystko! Brzmi prosto? Jak najbardziej!

 

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268