Decyzja kredytowa

Opublikowane: 2020-10-15 12:12:39

  „Pozytywna decyzja kredytowa” to coś o czym marzy wiele konsumentów, chcących zrealizować swoje marzenia, zobowiązania, gdy akurat nie mają wystarczających funduszy. Decyzja kredytowa wydawana jest przez instytucję, która może udzielić pożyczki, bądź kredytu. Na taką decyzję wpływa wiele czynników, o których opowiemy w poniższym artykule.

 

  Jeżeli potrzebujemy pieniędzy, zaczynamy od przeglądania ofert kredytów, czy pożyczek, które są ogólnodostępne dla konsumentów. Oferty wraz z regulaminami możemy znaleźć w internecie. Nie jest to oczywiście jedyna możliwość – możemy również skontaktować się telefonicznie dzwoniąc na infolinię danego pożyczkodawcy, czy nawet udać się do placówki, aby porozmawiać z doradcą osobiście. Instytucja finansująca ma oczekiwania wobec swojego potencjalnego klienta m. in: posiadanie pozytywnej zdolności kredytowej (ta jest weryfikowana przez wszystkie banki).  Kredyty udzielane są osobom, które ukończyły 18 lat, posiadają obywatelstwo polskie i ważny dowód osobisty. Kolejną ważną kwestią jest aktywny numer telefonu komórkowego oraz adres e-mail, służący do korespondencji z firmą, która udzieliła nam pożyczki. Ważny jest również numer konta bankowego, na które zostanie przelany nam udzielony kredyt.

 

  Jeżeli w przeszłości zdarzyło nam się spóźnić ze spłatą jakiegoś rachunku, raty, bądź innego zobowiązania, możemy się spodziewać, że decyzja banku o przyznaniu kredytu może być negatywna, przez co nie zostanie udzielony nam kredyt, o który się staramy. Co jeśli wszystko spłacamy regularnie, ale nasze dochody nie są stałe? Taka sytuacja może również przekreślić nasze szanse. Na pewno największe szanse na otrzymanie kredytu mają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę (na czas nieokreślony), które posiadają pozytywną zdolność kredytową, nigdy nie zalegały z żadnymi płatnościami. Chociaż nie jest to warunek. Należy pamiętać, że wniosek każdego klienta jest rozpatrywany indywidualnie.

 

  W Polsce istnieją takie bazy dłużników, jak np. Biuro Informacji Kredytowej, Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowy Rejestr Długów, czy BIG Infomonitor. Instytucje pozabankowe korzystają z ich pomocy, aby zweryfikować pożyczkobiorcę i ostatecznie podjąć decyzję o udzieleniu pożyczki. Aby nie trafić na „listę dłużników” nasz dług nie powinien przekraczać 200 zł, natomiast jeżeli chodzi o przedsiębiorstwo – dług nie powinien być większy niż 500 zł.

 

  Jeżeli wpisy w bazach dłużników są nieprawdziwe, nieuzasadnione lub gdy dotyczą spłaconego już zadłużenia, mogą zostać usunięte.

 

  Najszybciej otrzymamy decyzję kredytową w przypadku kredytów gotówkowych, zwłaszcza jeżeli wnioskujemy o niewielką kwotę. Jeżeli chodzi o decyzję w ich sprawi, następuje ona automatycznie według ustalonych z góry przez bank algorytmów, dzięki czemu doradcy i analitycy nie muszą podejmować sami decyzji, a konsumenci mogą zaciągać kredyt przez całą dobę. Jeżeli jesteśmy stałym klientem jednego banku, to warto zastanowić się nad zobowiązaniem właśnie w sprawdzonej instytucji. Bank posiada już szereg danych na nasz temat, historię spłacania. Jeżeli nie popełniliśmy żadnych „wykroczeń” podczas zobowiązania, szanse na otrzymanie kredytu znacznie wzrastają.

 

  Na pewno na więcej formalności napotkamy się, gdy będziemy starać się o kredyt hipoteczny, czy konsolidacyjny. Dłuższy czas oczekiwania może wynikać także z konieczności poświęcenia dodatkowego czasu na zabezpieczenie kredytu poręczeniem, ubezpieczeniem czy zastawem ogólnym.

 

  Należy pamiętać, aby wszystkie dane zamieszczone we wniosku o kredyt były zgodne ze stanem faktyczny, poprawne i bez błędów. Może to pozwolić na znacznie szybsze otrzymanie decyzji w sprawie naszego kredytu. Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zgromadzić dokumenty, które mogą być wymagane przez bank w sprawie decyzji o kredyt np. zaświadczenia o dochodach od pracodawcy, czy umowy o pracę. Im szybciej zostaną one dostarczone do banku, tym szybciej zostaną przeanalizowane i decyzja zostanie podjęta.

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268