"Cudza" pożyczka do spłaty

Opublikowane: 2020-07-15 12:50:05

    Chcąc skorzystać z wielu atrakcji turystycznych, jesteśmy nie raz proszeni o okazanie dowodu osobistego. Czy to w celu rezerwacji noclegu, pola namiotowego, czy innych dogodności. W Polsce mamy coraz więcej przypadków wyłudzenia danych osobowych, co wiąże się również z niechcianym kredytem, czy pożyczką, o której istnieniu dowiadujemy się po jakimś czasie, kiedy dostajemy wezwanie do zapłaty. Wpadamy wtedy w tarapaty, z których nie raz ciężko się wydostać, bo przecież, chcąc uzyskać pożyczkę musieliśmy podać swoje wrażliwe dane z dowodu osobistego. Staramy sobie przypomnieć, kiedy sytuacja miała miejsce, a o pieniądzach, które „pożyczyliśmy” możemy jedynie pomarzyć. Przyjdzie nam za to spłacać tak duże odsetki, że na pewno warto zastanowić się nad tym komu pokazujemy swój dowód i czy na pewno jest to okazanie dowodu do wglądu.

     Wakacje to okres, który sprzyja wyłudzaniu danych osobowych. Dla oszustów to najlepszy czas na kradzież. Sielanka, nie raz odejmuje nam rozum i nie jesteśmy w stanie racjonalnie myśleć. Dlatego tak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa, pilnowanie swoich dokumentów oraz pieniędzy. 

Jak łatwo można paść ofiarą oszustwa?

1.Publikacje na portalach społecznościowych

Nie jeden poszkodowany, chciał pochwalić się pobytem w ekskluzywnym hotelu, publikując zdjęcie rachunku, który zdawać by się mogło nie jest tak ważnym dokumentem, jak dowód osobisty, czy prawo jazdy. A jednak na rachunku bankowym również znajdują się wrażliwe dane. Robimy sobie zdjęcia z dowodami idąc np. na wybory. Dzięki takim oto sytuacjom stajemy się bardzo łatwym łupem dla oszusta. Zdjęcie dowodu może służyć oszustowi za „kserokopię” dowodu osobistego, którą może wydrukować i bez problemu uzyskać pożyczkę. 

2.Kserokopia dowodu osobistego 

Kradzież portfela z naszymi dokumentami to dalej dość powszechna praktyka, natomiast nie jedyna. Oszuści wyspecjalizowali się w kradzieży danych osobowych. Przez wiele lat chcąc załatwić różne sprawy byliśmy proszeni o dowód, który następnie był kserowany. Ksero dokumentu było kompletowane z wszelkimi innymi dokumentami. Należy jednak pamiętać, że od roku obowiązuje zakaz kopiowania dokumentów – może to robić jedynie bank i towarzystwo ubezpieczeniowe. 

Przekazując swoje dokumenty miejmy je cały czas na uwadze, czy osoba faktycznie bierze dowód tylko do wglądu! Jeśli ktoś zabiera dokument i przemieszcza się z nim, przechodzi z nim do innego pomieszczenia – powinno to wzbudzić w nas czujność. Koniecznie w takich sytuacjach zwróćmy tej osobie uwagę i nie dopuśćmy do spisania danych z dokumentów, czy do wykonania kserokopii. 

 

3.Subskrypcje, Newslettery, Zgody marketingowe, Usługi Premium 

Subskrypcje i newslettery same w sobie nie są złe – często możemy być na bieżąco z firmą, która takie rodzaje usług oferuje. Możemy otrzymywać informacje o promocjach i rabatach, z których wielu z nas z chęcią skorzysta. Natomiast niewłaściwe praktyki są również stosowane w takiej formie promocji. Zapisujemy się do Newslettera, czy Subskrypcji, gdzie pierwsze wydanie otrzymamy za darmo i faktycznie taka informacja jest zawarta, natomiast otrzymujemy również informację, że należy zapoznać się z regulaminem, z którym bardzo często zaznajomić się nie chcemy. W takim regulaminie mogą być zawarte różne „kruczki”, dzięki którym wydawca takiego Newslettera, zarabia wysyłając nam SMS-y premium, za które płacimy, czy automatycznie przelewane są środki z naszego konta w formie „abonamentu” za takie zamówienie bieżących informacji. 

 

Często bierzemy udział w konkursach, ankietach, podając swoje dane wyrażamy zgody marketingowe – nasze dane wędrują wtedy od firmy do firmy, bo przecież jako Klient wyraziliśmy taką zgodę. Dlatego tak ważne jest, aby zgody czytać! 

 

    Pamiętajmy o tym, aby uważnie czytać dokumenty, które otrzymujemy. Nikt nas nie powinien ponaglać, mamy prawo zapoznać się z umowami, zaświadczeniami, które przecież podpisujemy własnoręcznym podpisem – zgadzając się na warunki, zawarte w tych dokumentach. 

 

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268