Jak bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu?

Opublikowane: 2019-07-08 06:24:14

W dzisiejszych czasach trudno jest sobie wyobrazić sytuacje, w której za każdym razem, kiedy potrzebujemy gotówki musimy iść do oddziału, stać w kolejce, aby wypłacić pieniądze. Z pomocą przychodzą nam bankomaty oraz karty płatnicze, które są bardzo wygodnym rozwiązaniem dla wielu osób. Dzięki nim możemy płacić, oraz wypłacać pieniądze z dowolnego miejsca na świecie. Lecz, czy zachowujemy należytą ostrożność wypłacając środki z bankomatu?

Posiadając kartę płatniczą nosimy ze sobą dostęp do całego naszego konta. Jest ona bezpieczniejsza, niż noszenie gotówki, a dlatego, że nawet jeśli zdarzy nam się przykra kradzież to mamy możliwość szybkiej interwencji i zablokowania karty, niż w przypadku, kiedy zginie nam spora gotówka. Jak bezpiecznie wypłacać pieniądze, aby nie paść ofiarą oszustwa? Na jakie sytuacje musimy zwrócić uwagę wypłacając pieniądze? Zachęcamy do zapoznania się ze sprawdzonymi sposobami.

Sprawdź bankomat, z którego wypłacasz gotówkę.

Wypłacając gotówkę dokładnie się przyjrzyj bankomatowi. Nie ważne, czy korzystasz z tego samego bankomatu codziennie, czy idziesz do zupełnie innego, zawsze się dobrze przyjrzyj, a dlaczego? Złodzieje opracowali metodę, dzięki której mogą oni znać Twój PIN, albo numer karty. Jest to tzw. skimming. Ta metoda polega na instalacji nakładki w miejsce, gdzie wsuwamy naszą kartę. Zmontowana nakładka jest niewidoczna na pierwszy rzut oka. Dlatego tak ważne jest, aby przyjrzeć się dokładnie bankomatowi zanim dokonamy jakiejś transakcji. Jeśli zauważymy nieprawidłowości w wyglądzie bankomatu należy natychmiast zgłosić ten fakt do odpowiednich służb. Jeśli wybieramy już bankomat, starajmy się wybierać te, które są przy placówkach banków lub w punktach komunikacyjnych miasta, gdyż takie bankomaty są częściej sprawdzane, niż takie znajdujące się na uboczu.

Zachowaj ostrożność wpisując swój kod PIN

Pomimo szeregu zabezpieczeń przy bankomatach również sami musimy zadbać o nasz kod. Wpisując kod zasłońmy klawiaturę ręką, sprawdźmy czy nie posiada ona zniekształceń. Należy również zachować czujność, kiedy czujemy, że ktoś za nami intensywnie się przygląda naszym działaniom. Wypłaconą gotówkę również należy dokładnie przeliczyć.

Pamiętaj swój kod PIN

To również nas uchroni przed kradzieżą i oszustwem. Nikomu nie podawajmy naszego kodu, ani nie zapisujmy go na tyle swojej karty. Nie nośmy również kartki z zapisanym kodem, a jeśli już musi być w papierowej formie, to zapamiętuj go przed każdą operacją i dyskretnie wpisuj.

Zachowaj dowód wypłaty

Jeśli coś się nie zgadza natychmiast zgłoś to do placówki banku, albo właściciela bankomatu, a posiadając dowód w postaci potwierdzenia transakcji mamy podstawę do złożenia reklamacji.

 

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268