Nowa pomoc dla 'frankowiczów'?

Opublikowane: 2019-06-03 13:35:53

W 2019 roku nastąpi przełom w pomocy dla frankowiczów. Po wielu miesiącach przerwy prace sejmowej podkomisji zaczęły nabierać tempa. Prezydencki projekt ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji czeka rewolucja, gdyż 24 stycznia 2019 roku podkomisja przyjęła projekt ustawy i skierowała go do komisji finansów.

Czy Polacy są chętni do pomocy kredytobiorcom? 

Statystyczna odpowiedź brzmi "NIE", a dlaczego? Ponieważ w przeprowadzonym badaniu w lutym 2019 r przez Kantar Public, Polacy odpowiedzieli w następujący sposób: 

"Czy według Pana(i) opinii osoby, które mają kredyty hipoteczne powinny otrzymywać pomoc od Państwa ?"

Wyniki przestawiają się następująco:

•Ogół Polaków: TAK - 41 % , NIE - 51 %

•Kredytobiorcy ogółem: TAK - 41 %, NIE 55 %

•Kredytobiorcy frankowi: TAK - 58 %, NIE 38 %

Jak widać ogół Polaków oraz Kredytobiorcy ogółem w większości są przeciwko pomocy ze strony Państwa, co może sprawić, że to właśnie my jako podatnicy będziemy musieli płacić za konsekwencje zaciąganych kredytów przez frankowiczów.

Brak chęci pomocy

Frankowicze są przedstawieni jako osoby, które z chciwości chcieli zagrać na walutach, a więc teraz ponoszą za ten błąd konsekwencje. Niewątpliwie w tej grupie były świadome i dorosłe osoby, ale czy aby na pewno? Podstawowym błędem była niewiedza odnośnie tego, że waluty zmieniają swoją wartość i ich kurs jest ruchomy. Jednego dnia możemy skorzystać z bardzo atrakcyjnej oferty podczas, gdy za jakiś czas możemy gorzko tego żałować. W grupie frankowiczów jest jednak mnóstwo osób, które przychodziły po kredyt do banku w PLN, ale pracownicy kusząc ich atrakcyjną ofertą w walucie frankowej sprawiali, że banki uzyskiwały bardzo atrakcyjny zysk. Jednak rząd wychodzi na przeciw i stara się znaleźć rozwiązania dla frankowiczów.

Jakie zmiany zagoszczą w nowelizacji ustawy ? 

Na wstępie zaznaczmy, że nowelizacja ustawy dotyczy nie tylko osób, które zaciągnęły kredyt we frankach, ale także ogółu osób zadłużonych w obcej walucie. Pierwszą istotną zmianą w nowelizacji ustawy jest wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i zasady udzielania pomocy, czyli obniżenia wskaźnika uprawniającego do przyznania pomocy oraz dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Propozycja jest dla osób, których koszty kredytów przekraczają 50% dochodów (dotąd było to 60%). Jeśli chodzi o zwiększenie wysokości możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tyś do 2 tyś zł, oraz wydłużony okres możliwego wsparcia od 18 do 36 miesięcy. Klientom, którzy raty spłacali regularnie będzie możliwe umorzenie części zobowiązań z tytułu wsparcia.

Fundusz konwersji

Istotnym celem nowelizacji ustawy jest zmniejszenie wartości kredytu osobom zadłużonym, a mechanizm ma działać na takiej zasadzie, że banki, które posiadają kredyty we frankach zrobią zbiórkę, która będzie polegała na wpłacaniu co kwartał kwoty o wartości 0,5% takich kredytów do tzw. Funduszu Konwersji, zarządzanego przez państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego. Banki mają również zawierać dobrowolne umowy z klientami o przewalutowanie kredytów na złotówki w taki sposób, aby saldo po przewalutowaniu było niższe niż przed przewalutowaniem, ale jest to kwestia negocjacyjna.

Ustawa frankowa ma wejść w życie od 1 lipca 2019 roku, oczywiście jeśli sejm, oraz senat ją uchwalą, a w końcowej fazie trafi do Prezydenta.

 

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268