Wspólny rachunek bankowy

Opublikowane: 2019-05-20 12:08:48

Wspólny rachunek bankowy: razem czy jednak osobno?

Wspólne konto bankowe może kojarzyć się tylko z parą małżeńska. W Polsce takie rozwiązanie jak konto dla dwojga nie jest zbytnio popularne.

Dlaczego ?

Czy ze wspólnym kontem bankowym wiążą się jakieś ograniczenia ?

Czy jest możliwość posiadania wspólnego konta bez ślubu ?

Konto dla dwojga nie dla każdego

Wspólne prowadzenie konta bankowego to jedna z wielu opcji prowadzenia wspólnych finansów. Każdy ze współwłaścicieli może dysponować środkami na rachunku bankowym. Wspólne konto pozwala na wszystkie operacje, korzystanie z elektronicznego konta bankowego wykonywać transakcje. Jest to duże udogodnienie. W Polsce ludzie nie są aż tak skłonni do zakładania wspólnych kont bankowych mimo wielu udogodnień.

Czy można mieć wspólne konto bez ślubu ?

Prowadzenie wspólnego konta bankowego wcale nie wymaga zawarcia związku małżeńskiego. Banki zezwalają na prowadzenie wspólnego konta każdemu, kto chce skorzystać z tej formy udogodnień. Konto możemy mieć wspólne z rodzicami, bratem, siostrą, przyjacielem czy nawet z sąsiadem - nie trzeba być spokrewnionym. Wiele osób posiada więcej niż jedno konto bankowe, banki nie wprowadzają żadnych ograniczeń. Trzeba się jednak liczyć z opłatami i prowizjami.

Jak założyć wspólne konto bankowe ?

Zakładanie konta dla dwojga nie różni się niczym od zakładania konta osobistego. Należy tylko udać się do oddziału banku wypełnić odpowiedni formularz. Możemy nawet założyć konto przez stronę internetową bez wychodzenia z domu, a aby założyć konto przez Internet należy:

1. Złożyć wniosek z osobą, z którą chcemy prowadzić wspólny rachunek bankowy. Potrzebować będziemy do tego ważny dowód osobisty lub paszport obu właścicieli.

2. Poczekać na kontakt z doradzą baku w celu potwierdzenia danych osobowych.

3. Umowa wysyłana jest kurierem. Na umowie muszą pojawić się podpisy obu użytkowników, umowę oddajemy kurierowi który dostarcza ją do placówki.

Jakie korzyści ze wspólnego konta bankowego? Dlaczego warto zdecydować się na wspólne konto ?

·możliwość dowolnego dysponowania gotówką, dokonywanie wpłat i wypłat,

·posiadanie takiego samego nieograniczonego dostępu do pieniędzy zgromadzonych na koncie,

·otrzymanie własnej karty płatniczej dla każdego użytkownika,

·większa szansa na uzyskanie kredytu gotówkowego,

·tańsza obsługa konta.

Wspólny rachunek Bankowy ma również wady

Konto bankowe dla dwojga niekiedy może przeszkadzać, zwłaszcza kiedy chcemy wnioskować o pożyczkę online. We wniosku musimy wpisać tylko swoje dane. Musimy potwierdzić swoje dane, wykonując przelew weryfikujący a przy wspólnym koncie nie jest to możliwe.

•Utrata niezależności finansowej,

•ponosimy solidarną odpowiedzialność na finanse,

•ponosimy odpowiedzialność za długi współmałżonka,

•konflikty z braku informacji drugiej strony o swoich aktywności na rachunku.

Podsumowując konto bankowe dla dwojga ma swoje i minusy. Tych plusów jest zdecydowanie więcej: zmniejszenie kosztów utrzymania konta, większa zdolność kredytowa, większa świadomość naszych finansów. Jednak warto zastanowić się, czy osoba która będzie współwłaścicielem jest nam na tyle bliska i zaufana, aby powierzyć jej dostęp do naszych środków na koncie.

 

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268