Kredyt hipoteczny, a rozwód małżonków

Opublikowane: 2019-03-18 13:25:36

"Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość kredytową podczas spłacania hipoteki."

Średnio co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem. Na każdym kroku możemy się spotkać ze stwierdzeniem, że kredyt łączy bardziej, niż przysięga małżeńska. Co więc w przypadku zaciągniętego zobowiązania hipotecznego w momencie, kiedy nasze drogi się rozeszły? Czy ciężar spada tylko na jedną osobę? Odpowiadamy na te i inne pytania. Sprawdź z czym wiąże się rozwód!

Podczas przeglądania ofert kredytów jak mantra powtarzane są słowa: przemyślana decyzja. Jest to bardzo ważny element przygotowujący świeżych kredytobiorców do tego, aby dobrze przeanalizowali nie tylko swoją wypłacalność, ale relacje między sobą. W szczególności mowa tutaj o kredycie hipotecznym, który zawsze zaciągamy na kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych oraz na o wiele dłuższy okres niż zwykły kredyt. W przypadku rozwodu małżonków pojawia się nie mały problem. Warto więc pamiętać, aby niezależnie od naszych zażyłych stosunków z partnerem, dmuchać na zimne i dołączyć do umowy aneks, który uchroni nas w przyszłości od przykrych konsekwencji. 

Czym jest małżeńska wspólnota majątkowa i na czym polega intercyza?

W momencie wstąpienia w związek małżeński dochodzi na mocy prawa do powstania formalnej wspólnoty majątkowej. Wiadomym faktem jest to, że każdy z małżonków może posiadać osobne konto bankowe, zarządzać wyłącznie swoimi środkami, czy ubiegać się o kredyt lub pożyczkę tylko na siebie bez obowiązku ingerencji męża lub żony. Inaczej jest w przypadku odpowiedzialności zbiorowej, jaką to jest właśnie wspólnota majątkowa. Staje się nią wszystko, co nabyli małżonkowie razem. Nie zaliczają się do niej jednak podmioty nabyte przez sformalizowaniem związku i te darowane lub odziedziczone już w trakcie.

Bardzo ważnym aspektem jest intercyza, czyli rozdzielność majątkowa. Jest to aneks, który podpisujemy przed ślubem lub później w celu podziału majątku na każdego małżonka. Pokazuje on, ile dana osoba wniosła do związku oraz każdą kwestię odrębności majątkowej. Często partnerzy boją się podpisywać intercyzę, ze względu na poczucie braku zaufania względem drugiej osoby. Prawdą jest jednak to, że wyłącznie ona pozwoli nam na podział kredytu hipotecznego, ponieważ banki nie obchodzi rozwód. Dlatego też podczas podpisywania umowy potrzebne są podpisy obu małżonków, aby mieć pewność o świadomości zaciągniętego zobowiązania. Jeśli jednak chodzi o intercyzę, należy w niej zaznaczyć, kto po ewentualnym rozwodzie przejmie spłatę kredytu.

Rozwód i co dalej?

Rozwód rozwodem, kredyt kredytem. W przypadku rozstania się partnerów dług niestety nie znika. Co robić dalej? Oto kilka propozycji:

Porozumienie stron – kredyt hipoteczny to nie przelewki, warto aby każda ze stron wzięła odpowiedzialność za siebie i w miarę możliwości w kompromisowy sposób dogadała się co do spłaty rat,

Przejęcie długu przez jednego z kredytobiorców – sposób stosowany w przypadku braku podpisanej rozdzielności majątkowej. Wówczas to po porozumieniu stron jeden z byłych małżonków może przejąć zobowiązanie, jednak konieczna jest na to zgoda banku. Ta zależy od sytuacji finansowej zainteresowanego kredytobiorcy, a dokładniej od jego zdolności kredytowej. Jeśli zdolność pozwala na przejęcie hipoteki, jak najbardziej, zobowiązanie może przejść na jedną osobę.

Wymiana kredytobiorcy – sposób wykorzystywany w przypadku braku zdolności kredytowej przez osobę pragnącą przejąć dług. W takim przypadku można powołać osobę trzecią, oczywiście za jej zgodą do spłaty zobowiązania. Takim kredytobiorcom może zostać każdy, kto zostanie pozytywnie zweryfikowany przez bank.

Wynajem nieruchomości – propozycja kierowana do byłych małżonków, którzy utrzymują ze sobą dobre relacje. Aby uniknąć nieterminowych spłat rat można wynająć nieruchomości, a uzyskane środki przekazać na uregulowanie zobowiązań

Sprzedaż zakupionej nieruchomości – sprzedaż nieruchomości wydaje się być jednym z pierwszych pomysłów, które przychodzą nam do głowy. Pozbywamy się nieruchomości, spłacamy dług, rozwiązujemy problem hipoteki. Pamiętać należy jednak, że podczas sprzedaży nieruchomości po rozwodzie notariusz może wymagać dodatkowych dokumentów.

Warto pamiętać, że w momencie, gdy nasz związek legł w gruzach, bank ma inne zdanie na ten temat. Wszystkie wytyczne dotyczące spłaty kredytu muszą być dobrze przemyślane i konsekwentnie zachowane. Warto jest pozostać w przyjacielskich stosunkach z byłym partnerem, aby problem spłaty był jak najmniejszy.

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268