Święta na Kredyt?

Opublikowane: 2019-01-07 13:34:53

"Święta na kredyt." Jak pożyczać, aby nie mieć problemów ze spłatą pożyczki?

Zbliżający się wielkimi krokami okres świąteczny często wprowadza wielu z nas w szał zakupowy. Każdy chce spędzić święta w sposób wyjątkowy, przy suto zastawionym stole i górą prezentów pod choinką. Świąteczne dekoracje, muzyka i promocje sprawiają, że chcemy wydawać coraz więcej pieniędzy, lecz nie zawsze idzie to w dobrym kierunku. Gdy zaczyna brakować nam funduszy szukamy sposobów, aby je zdobyć. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest pożyczka, jednak potrafi ona sprowadzić na nas duże kłopoty. Pytanie brzmi: jak pożyczać, aby nie mieć problemów ze spłatą?

Pożyczaj tyle, ile naprawdę potrzebujesz

W czasie, gdy pożyczki są ogólnodostępne, często pod wpływem impulsu decydujemy się na większą kwotę niż w rzeczywistości jest nam potrzebna. Nie należy jednak narażać naszego budżetu na dodatkowe straty w postaci ogromnych rat, tylko dlatego, że kupiliśmy nową choinkę, bo stara nam się już nie podobała bądź nowe bombki, ponieważ były na promocji. Przemyślane zakupy w okresie świątecznym to podstawa. Zastanów się czego najbardziej potrzebujesz i postaraj się zrobić listę rzeczy, które są niezbędne. Kupuj tylko to, co zostanie na niej zamieszczone i nie ulegaj "świetnym okazjom". 

Zawsze czytaj umowę

Najważniejsze jest to, aby sprawdzić całkowity koszt pożyczki i na tej podstawie wybrać ofertę, która będzie najbardziej odpowiednia w stosunku do naszych finansów. W kosztach całkowitych mieszczą się nie tylko odsetki, ale również prowizje i dodatkowe opłaty. Jeżeli zapis zamieszczony w umowie jest dla nas niejasny, należy dopytać naszego doradcy lub ewentualnie skontaktować się z prawnikiem. W ten sposób może uda nam się uniknąć w przyszłości problemów związanych z ukrytymi kosztami, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.

Spłacaj ratę w terminie

Staraj się nie odkładać spłaty raty na ostatnią chwilę. Warto wybrać dłuższy okres spłaty i w razie nadwyżki finansowej spłacić większą sumę niż np. odkładać spłatę jednej raty na drugi miesiąc. W takim przypadku , gdy w następnym miesiącu zabraknie nam pieniędzy na spłatę obu rat znajdziemy się w błędnym kole i bardzo trudno będzie nam się z niego wydostać. Najlepiej zapłacić ratę od razu, aby uniknąć kłopotów finansowych w przyszłości.

Zacznij planować

Najlepszym sposobem, aby dobrze zarządzać własnym budżetem jest planowanie. Przed wypłatą spróbuj ustalić na co przede wszystkim musisz wydać pieniądze, a z czego możesz zrezygnować. W ten sposób możesz ustalić czy stać Cię na zaciągniecie pożyczki, czy lepiej taką decyzję odłożyć na później. Zazwyczaj pożyczka bądź kredyt obarcza nas odpowiedzialnością co najmniej na kolejne kilka miesięcy, więc nie powinniśmy sugerować się naszym aktualnym stanem konta tylko pomyśleć o wydatkach, które czekają nas w najbliższym czasie, co może sprawić, że unikniemy opóźnień w spłatach pożyczki

 

Masz pytania, skontaktuj się z nami: +48 507-333-268